WIZYTA DUSZPASTERSKA 2023/24
WIZYTA
DUSZPASTERSKA
2023/24
Kalendarz wizyt duszpasterskich
na najbliższe siedem dni
Kolejne adresy będą się sukcesywnie pojawiać na tej stronieNie znaleziono wydarzeń.
Parafian, którzy życzą sobie późniejszej wizyty niż o podanej powyżej godzinie jej rozpoczęcia, prosimy o informację na drzwiach mieszkania, przez poniższy formularz, w kancelarii osobiście lub telefonicznie – 22 834 17 45.
Czym jest wizyta duszpasterska?
Jedni wyczekują wizyty księdza z radością, dla innych to przykry obowiązek, jeszcze inni twierdzą, że to tylko zbiórka pieniędzy lub strata czasu. Przeczytaj skąd wziął się zwyczaj wizyty duszpasterskiej, co jest w niej najważniejsze i jak się do niej przygotować.
Po co “kolęda”?
Święta Bożego Narodzenia to Święta pełne miłości, braterstwa i radości. Wśród chrześcijan wytwarzają one szczególną więź i poczucie wspólnoty przez przeżywanie prawdy o Wcieleniu Bożego Słowa i zstąpieniu Syna Bożego na ziemię. Klimat tych Świąt sprawia, że ludzie w tym okresie chcą być bliscy sobie, chcą ten czas przeżywać razem w rodzinie przy stole wigilijnym.
Pięknym zwyczajem jest odwiedzanie w tych dniach świątecznych swoich krewnych, przyjaciół, a także ludzi samotnych. Nie dziwi więc nikogo w tym czasie widok kapłana, duszpasterza odwiedzającego domy parafian.
Uzasadnienia tej praktyki doszukiwano się już dawno m.in. w zapisie Ewangelii św. Mateusza (Mt 2,2). Czytamy tam, że mędrcy oddawszy pokłon narodzonemu Jezusowi wracali inną drogą do swoich krajów. Legenda poszerzyła ten zapis o to, że rozchodzili się, odwiedzali różne miasta i wioski i rozgłaszali wieść o Bogu narodzonym w ludzkiej postaci. Zapis u św. Łukasza mówi, iż Chrystus poleca swoim 72 uczniom, aby szli „do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść miał” (Łk 10, 1-12).
Mało kto wie, że do odwiedzin parafian, kapłan jest zobowiązany na mocy Prawa Kanonicznego: „proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu” (kan. 529 § l KPK).
Nieprzypadkowo kolęda odbywa się w czasie kiedy to wspominamy przyjście Boga na ziemię. Okres Bożego Narodzenia jest czasem pogłębienia więzów z Bogiem, z rodziną, jak również z parafią. Przyjęcie kapłana w naszych domach jest zatem wyrazem naszej wiary i przywiązania do Chrystusa, a także znakiem jedności z Kościołem i duszpasterzami.
Ważnym punktem odwiedzin kałana jest odczytanie fragmentu Pisma św., bogate w treści modlitwy o błogosławieństwo dla mieszkańców i wspólne odmówienie modlitwy Pańskiej.
Co oznaczają litery umieszczane na drzwiach mieszkania: C+M+B?
Na drzwiach chrześcijan zachęcamy umieścić napis C+M+B 2023. Św. Augustyn odczytuje w tych znakach chrześcijańską myśl: „Christus Multorum Benefactor”, czyli: „Chrystus dla wielu jest dobroczyńcą”. Starochrześcijańskie tłumaczenie, zbliżone do myśli św. Augustyna, jest złączone z treścią modlitw kolędowych: „Christus Mansionem Benedicat” –„Niech Chrystus błogosławi temu mieszkaniu”.
Jest to również nawiązanie do wydarzeń Starego Testamentu, gdzie oznaczenie domów krwią baranka paschalnego miało chronić dom i jego mieszkańców od nieszczęścia, było także publicznym wyznaniem do jakiej wspólnoty religijnej się należy. Tak więc chrześcijanie, którzy przyjmują kapłana z wizytą duszpasterską dają świadectwo swojej przynależności do Kościoła.
Jak się przygotować?
Dobrze, jeśli to tylko możliwe, żeby podczas odwiedzin kolędowych obecna była cała rodzina.
Tematem wizyty duszpasterskiej są przede wszystkim kwestie natury religijnej. Niekiedy ta krótka i raczej symboliczna wizyta staje się okazją do podjęcia bardzo ważnej i trudnej sprawy, która wymaga poświęcenia zdecydowanie większej ilości czasu. Dlatego jeśli zachodzi taka potrzeba i ktoś potrzebuje dłuższej rozmowy, właśnie na kolędzie ma możliwość umówienia się z duszpasterzem w dogodnym dla obu stron terminie.
Na stole dobrze jest przygotować Pismo św., krzyż, świece, woda święcona i kropidło.
Każda parafia prowadzi kartoteki swoich parafian, gdzie odnotowuje się dane, przyjęte sakramenty, informacje o sytuacji rodziny, problemy. Warto dbać, aby ta kartoteka była uzupełniana przez kapłana na kolędzie.
Dla księży jest to też okazja poznania poszczególnych rodzin, rozeznania w potrzebach swoich parafian i niepowtarzalną okazją do poznania ich życia. Zapewne nie jest łatwo wpuścić do swego domu księdza, bądź co bądź obcego człowieka, zwłaszcza jeśli ktoś nie czuje się bliżej związany z parafią, Kościołem i Bogiem. Odrobina zaufania i życzliwości może zaowocować ważną rozmową i zmianą w życiu.
Z drugiej strony dla parafian jest to także wielka szansa! Księża zwykle robią, co mogą, by jak najlepiej odwiedzić możliwie największą liczbę rodzin. Jednym wychodzi to lepiej, innym gorzej – jak to w życiu. Przy dwusetnej, trzysetnej rodzinie w sezonie lub dwudziestej danego dnia, trudno o świeżość i pełne zaangażowanie w prowadzenie interesującej rozmowy z domownikami. Dlatego warto, by po modlitwie, inicjatywę dialogu przejęli właśnie gospodarze. To doskonała i chyba jedyna w swoim rodzaju okazja, by postawić księdzu jakieś pytanie, poprosić o opinię na interesujący nas temat, wyrazić swoje wątpliwości i niepokój, zaproponować jakiś pomysł. Wielu księży byłoby bardzo wdzięcznych za rozpoczęcie takiego dialogu.
Jeśli ktoś jest nieobecny w domu (z różnych przyczyn) lub wróci do domu później niż o podanej godzinie rozpoczęcia, a ma życzenie wizyty duszpasterskiej, może zawsze skontaktować się z kancelarią parafialną osobiście, telefonicznie (228341745) lub przez formularz powyżej, aby umówić się na dogodny termin lub godzinę.
Warto odwiedziny kolędowe przeżywać w duchu radości bożonarodzeniowej, w duchu modlitwy, serdecznej rozmowy z duszpasterzami. Niech błogosławieństwo chroni nasz dom, nasze rodziny i umacnia nas na drodze życia chrześcijańskiego!