Historia parafii

Historia parafii

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny została erygowana 15 marca 1980 r. przez Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Kanoniczne przeniesienie Parafii z ul. Dewajtis 3 na osiedle Wrzeciono nastąpiło 8 września 1983 r., przez ks. bp. Kazimierza Romaniuka, który również tego samego dnia poświęcił kaplicę i plac pod budowę nowego Kościoła. Dnia 30 maja 1988 r. Józef Kardynał Glemp dokonał poświęcenia oraz wmurowania kamienia węgielnego w nowopowstający kościół.

W dniach 9-10 grudnia 1989 r. ks. bp Marian Duś przeprowadził kanoniczną wizytację Parafii oraz rozpoczął sprawowanie sakramentów świętych w dolnym kościele. 8 września 1990 r. ks. bp Władysław Miziołek konsekrował trzy dzwony. Od tego czasu cały teren kościelny został ogrodzony i trwały nieprzerwanie prace przy budowie świątyni. Dach kościoła został pokryty blachą, wytynkowano ściany, założono żyrandole, instalację elektryczną i nagłośnienie. Ponadto sprowadzono z Włoch figurę Matki Boskiej Niepokalanej do głównego ołtarza. Zakończono wystrój ołtarzy bocznych, umeblowano zakrystię, ułożono posadzkę, wykonano ławki i konfesjonały. Zakończono prace wykończeniowe na plebani.

W dniu 8 września 1995r. Józef Kardynał Glemp w asyście księży biskupów i duchowieństwa dokonał uroczystego poświęcenia świątyni. Dnia 16 września 1997 roku umieszczona została konstrukcja stalowa wieży kościoła.

Teren Parafii wyznaczony jest biegiem ulic: Marymoncka, Lindego, Kasprowicza, Nocznickiego, Dorycka. Ulice znajdujące się lub przebiegające przez teren Parafii to: Marymoncka, Dorycka, Parola, Nocznickiego, Wrzeciono, Przy Agorze, Szegedyńska, Lindego, Szubińska, Antyczna, Frygijska, Przytyk, Kasprowicza, Gajcego.

Budowniczym kościoła był ks. prałat Marian Prus.

† ks. Marian Prus (1937-2019)

Kolejnym proboszczem został ks. dr Józef Górzyński, obecnie Ordynariusz Warmiński.

Następnym proboszczem był ks. prałat prof. dr hab. Stanisław Warzeszak.

Obecnie funkcję proboszcza pełni ks. prałat dr Marek Szymula.

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny została erygowana 15 marca 1980 r. przez Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Kanoniczne przeniesienie Parafii z ul. Dewajtis 3 na osiedle Wrzeciono nastąpiło 8 września 1983 r., przez ks. bp. Kazimierza Romaniuka, który również tego samego dnia poświęcił kaplicę i plac pod budowę nowego Kościoła. Dnia 30 maja 1988 r. Józef Kardynał Glemp dokonał poświęcenia oraz wmurowania kamienia węgielnego w nowopowstający kościół.

W dniach 9-10 grudnia 1989 r. ks. bp Marian Duś przeprowadził kanoniczną wizytację Parafii oraz rozpoczął sprawowanie sakramentów świętych w dolnym kościele. 8 września 1990 r. ks. bp Władysław Miziołek konsekrował trzy dzwony. Od tego czasu cały teren kościelny został ogrodzony i trwały nieprzerwanie prace przy budowie świątyni. Dach kościoła został pokryty blachą, wytynkowano ściany, założono żyrandole, instalację elektryczną i nagłośnienie. Ponadto sprowadzono z Włoch figurę Matki Boskiej Niepokalanej do głównego ołtarza. Zakończono wystrój ołtarzy bocznych, umeblowano zakrystię, ułożono posadzkę, wykonano ławki i konfesjonały. Zakończono prace wykończeniowe na plebani.

W dniu 8 września 1995r. Józef Kardynał Glemp w asyście księży biskupów i duchowieństwa dokonał uroczystego poświęcenia świątyni. Dnia 16 września 1997 roku umieszczona została konstrukcja stalowa wieży kościoła.

Teren Parafii wyznaczony jest biegiem ulic: Marymoncka, Lindego, Kasprowicza, Nocznickiego, Dorycka. Ulice znajdujące się lub przebiegające przez teren Parafii to: Marymoncka, Dorycka, Parola, Nocznickiego, Wrzeciono, Przy Agorze, Szegedyńska, Lindego, Szubińska, Antyczna, Frygijska, Przytyk, Kasprowicza, Gajcego.

Budowniczym kościoła był ks. prałat Marian Prus.

† ks. Marian Prus (1937-2019)

Kolejnym proboszczem został ks. dr Józef Górzyński, obecnie Ordynariusz Warmiński.

Następnym proboszczem był ks. prałat prof. dr hab. Stanisław Warzeszak.

Obecnie funkcję proboszcza pełni ks. prałat dr Marek Szymula.