BŁOGOSŁAWIĄCA KOMUNIKACJA
kroki ku relacji
„Wiedzcie, że w dniu sądu ludzie zdadzą sprawę z każdego niepotrzebnie wypowiedzianego słowa. Bo właśnie na podstawie twoich słów będziesz usprawiedliwiony i na podstawie twoich słów będziesz potępiony.” (Mt 12,36-37)
„Błogosławieni, którzy zabiegają o pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.” (Mt 5,9)
Serdecznie zapraszamy na kursy na Wrzecionie :

KURS UMIEJĘTNOŚCI WYCHOWAWCZYCH, KOMUNIKACYJNYCH
BŁOGOSŁAWIACA KOMUNIKACJA
KROKI KU RELACJI
Terminy warsztatów w 2025 roku:
poniedziałki godz. 17.30-20.00
wtorki godz. 9.30 – 12.00
środy godz. 17.30 – 20.00
W czwartki, w godz. 9.30 – 12.00 istnieje możliwość indywidualnych konsultacji.
Organizowane są cyklicznie, w sezonie: zimowym, wiosennym i jesiennym
Terminy zimowe: wiosenne: jesienne:
13 stycznia – 24 marca; 31 marca – 16 czerwca; 15 września – 1 grudnia
14 stycznia – 25 marca; 1 kwietnia – 10 czerwca; 16 września – 2 grudni
15 stycznia – 26 marca; 2 kwietnia – 11 czerwca; 17 września – 3 grudnia
Warsztat obejmuje 11 spotkań.
TREŚCI warsztatów obejmują omówienie i ćwiczenia dotyczące:
- Określanie uczuć i potrzeb, wyrażania ich w dialogu – komunikacja empatyczna.
- Sposoby zachęcania do współpracy. Technika FU/PO. Komunikaty, które osłabiają.
- Umiejętność formułowania opisu zdarzeń, faktów, zamiast używania ocen.
- Aktywne słuchanie, parafraza, język „ja”, język „ty”, mowa ciała.
- Stawianie granic, asertywność, „miękka” odmowa.
- Wyrażanie uznania, pochwała opisowa.
- Wyrażanie wdzięczności. Formułowanie próśb.
- Konsekwencje, zadośćuczynienie zamiast kar.
- Wspieranie wielostronnego rozwoju, bez etykiet, „łatek”.
- Budowanie poczucia własnej wartości, samodzielności.
Wypowiadane przez nas słowa mogą mieć moc błogosławieństwa albo moc złorzeczenia, przekleństwa – o czym jest mowa w naukach teologicznych i biblijnych. Poprzez to, jak się komunikujemy możemy kogoś, a także relacje z tą osobą – wzmacniać albo osłabiać. Zależy to od naszego nastawienia, intencji i stylu komunikacji, jakim się posługujemy. „Łaska buduje na naturze”, a tę naturę możemy kształtować również poprzez naukę dobrej psychologii komunikacji międzyludzkiej.
MIEJSCE:
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Wrzecionie w Warszawie, ul. Przy Agorze 9, salka w domu parafialnym
Opłata dobrowolna.
INFORMACJE I ZAPISY
Mira Kępka
tel. 798 098 204
warsztaty@blogoslawiacakomunikacja.pl
Prowadzenie: Mira Kępka – magister pedagogiki (Uniwersytet Warszawski), wieloletni pedagog szkolny, doświadczony psychoedukator. Obecnie zaangażowana w prowadzenie warsztatów na Wrzecionie. Popularyzuje wiedzę o duchowym wymiarze komunikacji międzyludzkiej. Jest autorką trzech publikacji: Błogosławiąca Komunikacja. Błogosławiące Rodzicielstwo. 2017, Wzmacniaki – kroki ku relacji. Jak komunikować się empatycznie? 2023 i Chrześcijańskie spojrzenie na trzy wymiary Porozumienia Bez Przemocy Marshalla B. Rosenberga. 2024 W Internecie zamieszczone są różne wystąpienia Autorki. Prowadzi dwie strony internetowe: www.blogoslawiacakomunikacja.pl
i www.krokikurelacji.pl
PROGRAM KURSÓW „BŁOGOSŁAWIĄCA KOMUNIKACJA- kroki ku relacji”
Program oparty na metodzie psychologiczno – pedagogicznej A. Faber i E. Mazlish „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”, z elementami wiedzy „Porozumienia Bez Przemocy” M. Rosenberga. Pogłębiony o wiedzę teologiczną na temat chrześcijańskiego wymiaru komunikacji międzyludzkiej, przekazywaną w naukach głoszonych przez ks. Z. Wądrzyka, o. . Witko, ks. K. Grzywocza i innych. Zapraszam serdecznie do udziału rodziców, wychowawców oraz inne osoby zainteresowane.
NAJWIĘKSZA POMOC W KOMUNIKACJI
W komunikacji międzyludzkiej bardzo ważna jest świadomość, że nawet z najlepszymi intencjami, wyrażając się jak najbardziej poprawnie z punktu widzenia psychologii, czyli wkładając w komunikację całe swoje serce i umiejętności, możemy napotkać mur nie do przebycia ze strony osoby, z którą chce się nawiązać porozumienie.
Może ona nie chcieć rozmawiać, albo atakuje nas lub siebie słowami – krytycznymi, oskarżającymi, oceniającymi, uogólnieniami. Możemy mieć cierpliwość i umiejętności, aby pomóc tej osobie przetłumaczyć jej oceniające, agresywne w wymowie komunikaty na język uczuć i potrzeb, tak jak tego uczy między innymi „Porozumienie bez Przemocy”.
Jednak i to może okazać się niewystarczające, gdy ta osoba nie chce nas słuchać, podejrzewa o manipulację, złe intencje, nie jest w stanie wejść w szczery dialog, zamyka się przed nami. Różne mogą być tego przyczyny, natury psychologicznej i/lub duchowej.
To jest sytuacja, która może powodować przykre uczucia, ból emocjonalny, sytuacja w której warto zaprosić Boga do tej relacji. Człowiek wierzący wie, że jego kontrola i moc sprawcza jest ograniczona. Powierzając, w poczuciu bezsilności, siebie i swoją relację z drugim człowiekiem Bogu, otwiera się na Jego działanie, na Moc z wysoka, łaskę, która wspiera, daje nowe siły, przemienia serca, sytuacje, powoduje zbiegi okoliczności, a niekiedy zabiera coś bezpowrotnie, otwierając w naszym życiu nowe możliwości.
Zachowania będące nośnikiem błogosławieństwa:
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO: dobrze, ze jesteś, akceptacja, pochwały, wyniesienie, dostępność, otwartość, empatia, współczucie, współdziałanie, przebaczanie, rozumna swoboda, wyznaczanie granic, wspieranie rozwoju, przytulanie, czuły, przyjazny dotyk.
Zachowania będące nośnikiem przekleństwa, złorzeczenia:
ZŁORZECZENIE: szkoda, że jesteś, odtrącenie, poniżenie, oceniająca krytyka, skrytość, zamkniecie, nieczułość, obojętność, unikanie, rozliczanie, rygoryzm, nadopiekuńczość, brak granic, nadmierna kontrola, etykietki, role, dystans, zły dotyk.
„Zdecydowanie warsztaty pomogły nam (para małżeńska) w byciu lepszymi rodzicami. Dzięki wiedzy, metodom i narzędziom, lepiej radzimy sobie z trudnościami w domu. Wobec siebie jesteśmy uważniejsi, wspieramy się i nasza relacja jest głębsza.”
„Wezmę sobie do serca tę wiedzę i będę z szacunkiem i miłością traktować swoich bliskich. Zdecydowanie więcej widzę, czuję, reaguję inaczej. Mam więcej cierpliwości i akceptacji. Mam umiejętność lepszego rozumienia innych.’
„Wiem, że słowo może wyrządzić dużą krzywdę dziecku, zachowanie, spojrzenie. Ważne jest zrozumienie, uważność i warto wzmacniać dzieci. Patrzę na dzieci z większą miłością. Staram się więcej słuchać, z większą uważnością. Jestem spokojniejsza, mniej się denerwuję.”
„Warsztaty ukazały trud w wychowaniu, ale zdecydowanie pomogły stawiać temu czoła. Bardzo zmieniły mój punkt widzenia. Przybliżyły do osób, które mnie otaczają. Wspaniałe warsztaty, otwierające oczy na drugiego człowieka”.
„Na pewno otwierają mnie na drugiego człowieka, jego emocje i potrzeby. Mogłam też zaobserwować, jakie błędy najczęściej popełniałam.”
„Bardzo mi się podoba, że oprócz teorii jest dużo ćwiczeń i możliwości dzielenia się własnymi doświadczeniami i słuchania innych.”
„Otrzymałam konkretne narzędzia do stosowania empatii i w konsekwencji do budowania głębokich relacji z innymi.”
„Poprawia dialog małżeński, zrozumienie mojej żony. Prowadzone rozmowy są dużo spokojniejsze i lepiej pozwalają zrozumieć drugą osobę.”
„Oboje możemy naprawiać swoje błędy, relacje małżeńskie się poprawiły, jest więcej zrozumienia. Relacja stała się otwarta, szczera, można dzielić się swoimi spostrzeżeniami.”
„Podczas ćwiczeń poznałem, co dzieje się z drugim człowiekiem, gdy otrzymuje pozytywne, jak i negatywne komunikaty. Świadomość tego pokazała, dlaczego warto być empatycznym.”
„Teraz jestem bardziej opanowany, szczery zwracam uwagę na to, co się mówi. Odważnie mówię, co czuję.”
„Uczę się słuchać, staram się dawać empatyczne komunikaty zamiast wzmagać konflikty.”
“Nauczyłem się mniej mówić, więcej słuchać, zwracać uwagę na ton głosu…Pomaga mi to w relacjach, poprzez otwartość, której tu nabyłem.”
„Wspaniałe warsztaty, godne każdemu do polecenia i warte, aby w nich wziąć udział. Bardzo cenne i wartościowe treści w życiu codziennym oraz rodzinnym.”
„Ćwiczenia uświadomiły, pokazały mi, nam (małżeństwu) nasze nieumiejętności, nad czym trzeba pracować. Warsztaty pomogły nam w relacji i komunikacji, i otworzyły na siebie. Dziękuję.”